Ahhoz bizony könnyen szállíthatónak kell lennie egy asztalnak, ha mindig ott akarjuk tudni, ahol mi magunk vagyunk. A szállíthatóság mérlegelésekor pontosan kell ismernünk az utazás körülményeit. Más és más szempontok érvényesülnek, ha valaki autóval, lakókocsival, lakóautóval, de akár egy dragstar vagy trike nyergében indul útnak. A csomag mérete és tömege mellett az sem mindegy, mennyire sérülékeny az alkalmi piknikhez, kempingezéshez használt asztal. A kis súly eléréséhez alumínium vázszerkezetű modellek jöhetnek szóba, mert ugyan ma már az acél lábú változatok sem nehezek, de ha egy-két kiló is számít, akkor marad a könnyűfém. Mit sem ér ez az elővigyázatosság, ha az asztallap súlya elvesztegeti a fémrészeken hozott nyereséget, vagy olyan komplikált alkatrészek kerültek beépítésre, amelyek kényesek a szállítás okozta igénybevételre.
A csomag méretének csökkentésére a gyártók sok leleményes megoldást vetettek be. Az asztallaphoz hajtható láb, már az "ős kempingasztalok" alaptulajdonsága volt. Ezzel a megoldással a betöltött tér egy dimenzióját, a magasságot lehetett keskenyíteni. A szállításra előkészített asztalok 10 cm-es vastagságát, ma gyakran 4 cm alá lehet karcsúsítani! Ezzel nem ért véget a "zömítés". Az első próbálkozások az asztallap kettéhajtásával, a vastagság minimális növelése mellett, megfelezték a csomagméretet. ...És akkor jött a további újítás.
A gyártási technológiák fejlődésével újfajta asztalfelületet fejlesztettek ki, amely a háztartásokban régről ismert roló mintájára működik. Az asztal lapja egyszerűen feltekerhető, mint a szőnyeg, tovább csökkentve a hordozótáska kiterjedését. 10-15 centiméteres átmérőre zsugorítva a csomagot, mintha golfütőket, horgászfelszerelést vagy irattartó hengert vinnénk a vállunkra vetve. Az ovális formájú lapok gyakori sajátossága a peremben kialakított hordozófül, zártfalú "bőrönddé" alakítva a szállításra kész asztalt. Az ilyen megoldásokat nevezik "Koffertisch"-nek.
A kempingbe, vagy a hétvégi házhoz, nyaralóhoz érve (hiszen ez utóbbi helyeken is rendszeresen össze kell pakolni hazamenetel előtt is a kerti bútorokat) a lehető legkevesebb időt szeretnénk eltölteni a készülődéssel. Mi történik megérkezés után? Az első feladat az asztal gyors felállítása. Ezt megakadályozhatja, ha sok szóródó csavar, csap, lánc és ki tudja mi minden szükséges az összeszereléshez. Minél több szabadon heverő alkatrész tartozik a kempingasztalhoz, annál nagyobb valószínűséggel fogunk ottfelejteni belőle egy-egy darabot a piknikezés színhelyén, végül néhány alkalom után csak egy torzó marad, vagy időt és leleményességet bevetve pótolni kell az elhagyott részeket. A jó megoldás tehát, ha lehetőleg minden egymáshoz kötődik, egymásra épül, egymásból hajtható ki. Furfangos ötletek sorát valósítják meg a gyártók, ki-ki megtalálhatja köztük intellektusának megfelelő formát.
Az összeállítás mikéntje komoly hatással van egy másik igen fontos, ha nem a legfontosabb tulajdonságra: ez a stabilitás! Legegyszerűbb megvalósítása a háromlábú vázszerkezet, ami biztosan nem fog billegni. Ehhez azonban legalább az egyik támasztóláb hosszának változtathatónak kell lennie, különben nem lehet korrigálni, ha a talaj eltér a vízszintestől. Emiatt a háromlábú szerkezetek töbnyire csak a kisméretű, alacsony, kiegészítő (szervírozó), vagy a pokrócos piknikezés hangyától védő alkalmatosságának készülnek. A történelmi múltba visszatekintő asztalok "U" alakú lábai elterjedtek voltak, de a lábmagasság nehéz állíthatósága és a közvetlenül a talaj felett ívelő összekötő rudak miatt (amelyek mindig felfeküdtek valamire, billegtetve az asztalt), napjainkban használatuk szinte teljesen eltűnt. A legegyszerűbb "X" vagy fordított, lefelé nyíló "U" terjedt el. Az állíthatóságnál a legnagyobb különbség a teleszkópos, a gyors rögzítésű, a csapos, a bilincses és a menetes hosszbeállításban jelentkezik. A legstabilabb, a legutóbbi, ami viszont csak csekély állítási lehetőséget biztosít, ezért előfordulhat, hogy valamely más módszerrel együtt alkalmazzák.
A stabilitás fontos eleme a lábak elhelyezkedése. Itt nyilván nem arról van szó, hogy mindet egy oldalra teszik, hanem az asztal mellé ülőknek biztosított lábtér jelentőségéről beszélünk. A jól elhelyezett merevítő kereszttartók, az asztalperem használatból kieső részeinél lefutó lábak elkerülhetővé teszik, hogy a megterített asztalhoz beülve valaki egyszerre ürítse ki az összes csészét, mert leüléskor belerúgott az asztallábba. Az iméntiekből következően lényeges a mostanában terjedő, és egyébként igen jó szolgálatot tevő hálós tároló elhelyezkedése az asztallap alatt. Az extra szolgáltatás részét képezheti az asztallap speciális kialakítása, például a korábbiakban említett hordozófül integrálása az asztallap keretébe, vagy a napernyőnek helyet biztosító furat az asztal közepén, esetleg az utólagosan hozzáilleszthető kiegészítő lapok csatlakoztatási helye. A biztos helyzet megtalálásában segíthet, ha a lábak végén a talajhoz illeszkedő, rugalmas felfekvő talpak vannak, megakadályozva a lesüppedést a puha felületbe.
Végül említsük meg az esztétika és azzal összefüggésben az érték-tartóság fontosságát. A könnyű és egyben kemény asztallapok sorába illeszkednek a speciális műanyagok, a közismert MDF lap, a kitűnő karc-, hő- és vízállósága miatt elterjedt sevelit, vagy a természetes megjelenést nyújtó bambusz, illetve hasonló fához kötődő anyagok. A megfelelő keménység, karbantarthatóság mellett az egyéni igények (természetes környezet, strapabíró kivitel) kielégítéséhez érdemes anyagot választani.
Az asztal tehát észrevétlen társunk a hétköznapokban: használhatósága, tartóssága és megjelenése stílust, célszerűséget, környezetünkhöz alkalmazkodást, de anyagi megtakarítást is hozhat számunkra. Mi lenne velünk nélküle?!
Mi mindenre jó tehát a megfelelően kiválasztott kempingasztal?
A gyorsan és egyszerűen felállítható kempingasztalok különböző méretben és anyagból. Bizonyos típusok külön-külön állítható magasságú lábszerkezettel rendelkeznek, így garantált a stabil étkező- vagy munkafelület egyenetlen talajon is. Kifejezetten ajánlott:
- kempingezéshez
- otthoni kerti party alkalmával
- kirándulásokra
- gyerekek mellé rugalmasan kihasználható rakodófelületnek
- idős gondozás vagy betegápolás alkalmával az ágy mellé
- kisméretű lakásba a jobb helykihasználás céljából
- hétvégi házakban, bungalókban, faházakban különösen praktikus
Amennyiben nem találta meg a megfelelő típust, ide klikkelve megtekintheti a teljes kínálatot!