A Karavándor magazin tartalmából (2019.01.15.):
Helyszín: Budapest, Vasas Jégcentrum
Időpont: 2019. január 19., szombat
Kezdd az évet egy téli sportfesztivállal!
Regisztrálj, és indítsd az évet egy téli sportfesztivállal! Január 19-én megrendezik az V. Téli Sportágválasztó – Mozogj télen is! elnevezésű eseményt. A budapesti rendezvényen több, mint 20 havas-jeges sportágat próbálhatnak ki az érdeklődők ingyenesen.
A sportágak és a szervezők 10 és 17 óra között várják a családokat és az egyéni látogatókat. A rendelkezésre álló 3600 m²-es jégfelületen találkozhatnak a jégkorong, jégtánc, műkorcsolya, rövidpályás gyorskorcsolya, szinkronkorcsolya, curling, bob, szánkó, fakutya sportágakkal, míg a
jégcentrum melletti területen az alpesi sí, snowboard és a kutyás szakágak teljes kínálatával ismerkedhetnek meg a látogatók.
A jégkorong apraja-nagyja képviseli magát január 19-én szombaton 10 és 17 óra között a Vasas Jégcentrumban a Téli Sportágválasztón!
A regisztrációs lapot a programra ide kattintva találja meg!
Fotó forrás: Téli Sportágválasztó
5 tipp a téli szabadtéri sportoláshoz
Nem kell téli álomba merülnie csak azért, mert a hőmérő higanyszála mínuszba csúszott: nagyjából -10 fokig még biztonságosan sportolhatunk a szabadban anélkül, hogy károsodna az egészségünk. Feltéve, ha ezt az 5 téli jó tanácsot megfogadja:
1. Jól melegíts be!
Könnyen kikészülhetnek az ízületeid, ha rendszeresen bemelegítés nélkül indulsz útnak a hidegben. Vigyázz rájuk: télen semmiképp se blicceld el azt a pár percet. A legjobb, ha a bemelegítést még bent, meleg helyen végzed el. Közben tedd rá a ruhád a radiátorra,
hogy addig se fázz, amíg az első kilométerek alatt beindul a tested hőtermelése.
2. Óvd a bőröd!
A hideg és a szél szárítja a bőrt, ezért télen hatóanyagokban gazdagabb krém való az arcodra és a kezedre is. Inkább zsíros legyen, mint hidratáló, azaz vizes állagú, mert a víz miatt akár meg is fagyhat a bőröd, és csúnya, vörös foltok viríthatnak rajta. A téli napfény csalóka: ilyenkor is könnyen le lehet égni, ezért jó, ha pluszban verejtékálló fényvédőt is használsz.
3. Öltözz profi módon!
A réteges öltözködés télen alap, a kulcs pedig a rétegek anyagminősége. Alulra egy technikai öltözetet húzz, ami elvezeti a vizet, és tesz róla, hogy ne tocsogj az izzadságban. A pamutot inkább tedd el más évszakra, mert túl gyorsan párologtatja a nedvességet, ezért esélyes egy megfázás. Ezután jöhet egy melegebb réteg, pl. egy melegítő- vagy termofelső. Végül a kabát, ami jól állja a szelet. A sapka se maradjon otthon, mert az izzadság jelentős része a fejeden át távozik. Cipőből ilyenkor egy stapabíróbb verzióra van szükség: a bordázott talp a csúszós utak miatt elengedhetetlen. Ami a hőérzetet illeti: ne abból indulj ki, hogy nyugalmi állapotban hogy érzed magad. Az az optimális, ha
induláskor még kicsit fázol, de mozgás közben már komfortos a testhőmérsékleted.
4. Védd a torkod!
A hideg nem a torkod barátja, ezért lehetőleg ne a szádon át kapkodd a levegőt. Ha az orrodon veszed, akkor egy kicsit fel tud melegedni, mielőtt a tüdődbe ér, így sokkal kisebb sokkot jelent a szervezetednek. Ha pedig egy sálat is teszel a szád elé, és azon keresztül lélegzel, azért különösen hálás lesz a tested – főleg, hogy télen sokszor a szmoggal is számolni kell. Legyél óvatos a folyadékpótlással is: bár ez ugyanolyan fontos, mint más évszakban, nagy hidegben leginkább meleg vagy langyos tea való a kulacsodba.
5. Edzés után öltözz át!
Egyik évszakban sem okos ötlet hagyni, hogy rajtad száradjon meg a ruha, de télen különösen próbára teszi az immunrendszeredet. Az a legjobb, ha sportolás után rögtön leveszel minden magadról, meleg vízzel lezuhanyozol, és átöltözöl. Aztán jöhet a jól megérdemelt pihenés – lehetőleg szintén egy fűtött helyen!
Forrás: Sportágválasztó
Monostori Erőd - Kalandfolyosó
Helyszín: Komárom, Monostori Erőd
Időpont: Mindennap nyitva
Komárom a Csallóköz, a Komárom-Esztergomi-síkság és a Mátyusföld találkozási pontján, a Duna két partján épült település. Bal parti része Komarno /Észak-Komárom/ Szlovákia része, a jobb parti, kisebb része Magyarország területén fekszik.
Komárom előnyös közlekedés-földrajzi helyzete folytán már a régmúltban is jelentős gazdasági és kulturális szerepet töltött be. Régészeti feltárások bizonysága szerint a ma Dél-Komáromhoz tartozó Szőny területén kelta település volt, jelentős kereskedelmi forgalommal. Stratégiai jelentőségű központtá a Római Birodalom terjeszkedése kapcsán létrejövő Pannónia provincia fennállása alatt vált.
A vár és az erődrendszer szempontjából a felvirágozást a napóleoni háborúk jelentették. Napóleon sikeres hadjáratai során 1809-ben a császárvárost, Bécset is elfoglalták. I. Ferenc császár udvartartásával Komáromban talált menedéket, melyet előzőleg nagy sietve megerősítettek. A császár itt határozta el, hogy Komáromot a birodalom legerősebb katonai erődrendszerévé építteti, alkalmassá téve egy 200 000 fős véderő befogadására.
A Monostori erőd - Közép-Európa legnagyobb újkori erődje - 1850 és 1871 között épült. Az UNESCO Világörökségi Várományosi Listáján szereplő, klasszicista stílusú
hadtörténeti műemlék lenyűgöző látványt nyújt hatalmas, precízen faragott kövekből épített falaival, a védműveket borító 3-4 méter vastag földtakarójával és több kilométer hosszú földalatti folyosórendszerével (kazamata-hálózatával). Ebben az erődben szállásolt katonák legmagasabb létszáma 8000 fő volt.
Sorozza be magát a monarchia seregébe a kazamata megújult Kalandfolyosóján! Csak ügyességen, bátorságon és kitartáson múlik, hogy milyen rangban szerel le. A játékhoz szükséges füzet ingyenesen elérhető a pénztáraknál, csak 1 toll vagy ceruza szükséges.
A Kalandfolyosó minden nap 8-17 óráig látogatható, a normál belépőjegy megváltásával.
Bővebb információt ide kattintva talál!
Fotó forrás: fort-monostor.hu
Helyszín: Budapest, Kőbányai Jégpálya
Időpont: 2019. február 9., szombat
A curling egy téli olimpiai sportág, amelyet négyfős csapatok játszanak jégen. Ez egy stratégiai csapatjáték, gyakran hívják a jég sakkjának is. A csapatok felváltva csúsztatnak 8-8 gránitkövet a 45 méter hosszú jégpálya egyik végéből a másikba, egy leginkább céltáblához hasonlító felfestett felületre, a „házba”. Mindkét csapatnak az a célja, hogy mind a 16 kő elengedése után az ő köve legyen közelebb a ház középpontjához. Az a csapat nyeri a játékrészt - az ún. „endet” -, akinek ez sikerül, és annyi pontot kap, ahány köve közelebb van a ház középpontjához, mint az ellenfél legközelebbi köve.
Az adott verseny lebonyolítási rendjétől függően általában 8-10 endből áll egy mérkőzés. Ha a játék végén döntetlen az állás, akár extra endre, vagyis hosszabbításra is sor kerülhet.
A csapat stratégiáját a csapatkapitány, a „skip” alakítja, ő áll a házban, és utasítja csapattársait arra, hova érkezzen a kövük. A kő útjának irányán és hosszán is lehet módosítani azzal, ha a mellette haladó két játékos erősen söpri előtte a jégfelületet.
A játékosok mindegyike 2-2 követ csúsztat endenként, illetve mindegyikük söpör is, vagyis nincsenek kizárólag csúsztató, vagy kizárólag söprő játékosok.
Ajánlják ezt a sportot azoknak, akik szeretik a fizikai és szellemi kihívás ötvözetét, a csapatmunkát, és nem ódzkodnak több órán keresztül 4 °C hőmérsékleten mozogni.
Hogyan kezdjen el curlinggelni?
A Kamaraerdei Curling Clubban rendszeresen tartanak nyílt edzéseket, amelyek kiváló alkalmak a curlinggel való megismerkedésre. A négyórás foglalkozás során a résztvevők elméleti és gyakorlati képzésben részesülnek, és egymás elleni játék keretein belül próbálják ki a tanultakat. Akár már 10 éves korban el lehet kezdeni, míg versenyezni 14 éves kortól ajánlott. Ebben a sportágban 50 éves kor felett szenior kategóriában mérettethetik meg magunkat a versenyeken.
A 2019-ben megrendezésre kerülő nyílt napokról ide kattintva olvashat!
Fotó forrás: Magyar Curling Szövetség