A Karavándor magazin tartalmából (2016.08.11.):
Galiba Gyermekfesztivál és Junior Virágkarnevál
Helyszín: Debrecen, Kossuth tér
Időpont: 2016. augusztus 18., csütörtök
„Nincs szebb állat, mint a lúd, nem kell néki gyalogút” - énekli Galiba, a liba Schwajda György Ludas Matyi-átiratában. Fazekas Mihály Ludas Matyijának továbbgondolt változatában Galiba libanézőpontja is érvényesül.
2012-ben született meg ez az új karneváli „kistestvér-rendezvény”, amelyre a Debrecenben élő közösségek maguk készítik el a meseirodalom hőseit mintázó kis virágkocsijukat. A rendezvény központi eseménye idén is a kézműves kocsik felvonulása lesz 17 órától. A kísérő csoportok egy részével pedig a Galiba-színpadon is találkozhatnak 18 órától a Déri téren.
A rendezvény díszvendége Kárász Eszter énekesnő és Varró Dániel, József Attila-díjas költő, műfordító. Mindketten gyermekeikkel érkeznek a debreceni Galibára.
Az értékelést Kovács Lajos, az Igazgyöngy Alapítvány és Alapfokú Művészeti Iskola művésztanára, a Vojtina Bábszínház grafikusa koordinálja, gyermekek közül a Nyilas Misiként sokaknak ismerős Lehner Zalán, továbbá egy akrobatikus rock&roll táncospár, az országos tehetséggondozó műsor középdöntősei: Szarvas Benjámin és Papp Csenge értékelnek.
A három díjazott kocsi augusztus 20-án felvonul a Virágkarneválon, közülük az abszolút nyertes kompozíció csoportja pedig a Karneváléjen veheti át a „vándor Galiba-libát” a Nagyerdei Stadionban.
(Esőnap: augusztus 21., esőhelyszín 21-én: Kölcsey Központ, Bálterem)
Fotó: debreceniviragkarneval.hu
További részletes információkat a programról ide kattintva olvashat.
Helyszín: Debrecen, Hunyadi utca
Időpont: 2016. augusztus 18 - 21., csütörtök - vasárnap
1966 óta, augusztus 20-án majdnem minden évben megrendezésre került a Debreceni Virágkarnevál, az államalapító Szent István király és az új kenyér ünnepének tiszteletére. A nemzetközi hírű eseményen látványos virágkompozíciók vonulnak fel a városban, magyar és külföldi művészeti együttesek, majorette csoportok, zászlóforgatók, fúvószenekarok zenés kíséretében. Debrecen legnagyobb, Magyarország egyik legnépszerűbb fesztiválja. Egy hetes fieszta a virágok, a tánc és a zene jegyében, melynek csúcspontja az augusztus 20-i karneváli felvonulás.
Fotó: debreceniviragkarneval.hu
További részletes információkat a programokról ide kattintva olvashat.
Helyszín: Pécs, Zsolnay Kulturális Negyed
Időpont: 2016. augusztus 19- 21., péntek - vasárnap
A Zsolnay Kulturális Negyed immár az ötödik nyarat zárja ingyenes családi fesztiváljával. A hagyományos szünidő-búcsúztató rendezvény középpontjában a
gyermekek, az önfeledt közös játék és szórakozás áll! Pécs kulturális városrésze óriási játszóházzá változik: kreatív- és sportfoglalkozások, zenés, bábos, színházi előadások, szuper gyerekkoncertek, no és egy vadonatúj csúszda várnak Sanyi csacsi barátaira.
Fotó: szamarfulfesztival.hu
További részletes információkat ide kattintva olvashat.
XIX. Borfesztivál és Kenyérünnep
Helyszín: Csongrád
Időpont: 2016. augusztus 19- 21., péntek - vasárnap
Elsősorban helyi, de más tájegységek boraiból is ízelítőt kapnak e rendezvényen a látogatók, melléjük kemencében sült kenyérféleségeket kóstolhatnak. A szabadtéri színpadon történik a Szent Vince Borlovagrend új tagjainak avatása. Emellett különböző koncertek és gyermek előadások szórakoztatják a közönséget.
Programok
Augusztus 19. péntek
16:00 Szent Vince Borlovagrend felvonulása a művelődési Központtól a "Bor" utcáig
16:20 Ünnepélyes megnyitó
16:25 Szent Vince Borlovagrend új tagjainak avatása és a Duna Borrégiós 2016. évi Borverseny eredményhirdetése
18:30 Kökény Attila fellépése
20:00 Szabó Balázs Bandája
22:20 Reflex Team
Augusztus 20. szombat
8:00 I. Szőlő Dűlő Félmaraton gyülekező, regisztráció
10:00 Szent István napi kenyérszentelés a Városháza előtt - közreműködik az Alföld Néptáncegyüttes és a Csongrádi Fúvőszenekar
13:00 I. Szőlő Dűlő Félmaraton eredményhirdetése
13:30 Csárdás csokor a Csongrádi Nyugdíjas Orchídea Dalkör előadásában
14:00 Kézműves foglalkozás
14:00 Nevessünk együtt! a Csongrádi Versmondók Körének zenés vidám műsora
15:00 Langaléta Garabonciások gólyalábas műsora
16:00 Operett összeállítás Kalocsai Zsuzsával
17:00 Feke Pál fellépése
18:00 Ciprián mester - egyfelvonűsos bohózat a Csongrádi Színtársulat előadásában
19:00 Nyári Alföld gála a Suttyomba zenekarral
21:00 Papa Jazz Seven
23:00 Retro disco Dj Neptunnal
Augusztus 21. vasárnap
14:00 Kézműves foglalkozás
15:00 Grimbusz Színház gyermek előadása
16:00 Máskép zenekar
17:30 Wolf Kati koncert
19:00 Tárkány Művek koncert
20:50 Astória koncert
Fotó: csongrad.hu
További részletes információkat ide kattintva olvashat.
Szent István Napok - Mosonmagyaróvár
Helyszín: Mosonmagyaróvár, Szent István király út
Időpont: 2016. augusztus 19- 21., péntek - vasárnap
Omega, Quimby és a Szigetköz legnagyobb halászleve a 2016-os Szent
István Napokon. Idén is két napon keresztül várja a fesztiválozni vágyókat a Flesch Károly Kulturális Központ a Szent István Napokra. Augusztus 19-én, és 20-án, nyolc helyszínen több mint 20 szórakoztató programmal készültek a szervezők. A Fesztivált megelőzően, augusztus 18-án nyitja meg kapuit Sajdik Ferenc grafikusművész és karikaturista kiállítása a Flesch Központban. A tárlatot Szénási Ferenc karikaturista, grafikus nyitja meg, a köszöntő beszédet pedig a szervező Flesch Károly Nonprofit Kft- ügyvezetője, Csiszár Péter mond. A megnyitón műsort ad a Theatrum Ad Flexum.
Fotó: szentistvanfeszt.hu
További részletes információkat a programokról ide kattintva olvashat.
Helyszín: Tatabánya - Csónakázó-tó
Időpont: 2016. augusztus 20- 21., szombat - vasárnap
2016-ban is megrendezésre kerül Tatabánya egyik legnagyobb rendezvénye, a hagyományos Szent István Napok. Idén is, a már jól megszokott Csónakázó-tónál várják az ünnepelni és kikapcsolódni vágyó vendégket. A ingyenes rendezvény színes programokkal, folyamatos színpadi produkciókban bővelkedik, illetve kedvükre válogathatnak a kézműves vásár széles kínálatából.
2016. augusztus 20., szombat
10:00 "Libabál" - a Gőgös Gúnár Gedeon c. mesekönyv megzenésített változata a Veronaki zenekarral
13:00 Bajvívás (honfoglaláskori esküvő vőlegényeinek megmérettetése)
15:00 Szent István napi felvonulás hagyományőrző csapatokkal a Vértes Agorája épületétől a Csónakázó tóig
15:25 SORTŰZ - Lovarda - A Múltunk és Jövőnk Egyesület íjász bemutatója
16:00 Kenyérszentelés a Bányász Táncegyüttes közreműködésével
16:30 A Zele Törzs baranta bemutatója
17:00 Sic Transit zenekar koncertje
18:00 -19:30 Lovarda - Lovasíjász és hagyományőrző bemutató - Vermes Törzs és Brázik Törzs közreműködéséve
19:30 Keresztes Ildikó koncert
21:00 Tűzijáték
21:30 Hagyományőrzők fáklyás felvonulása és sámándobolás a lovarda területén a Vértesaljai Csodaszarvas Dobkör közreműködésével.
2016. augusztus 21., vasárnap
10:00 Az ALMA zenekar gyerekkoncertje interaktív mesekoncert gyerekeknek és gyerek-lelkű felnőtteknek
15:00 A Forgórózsa Népművészeti Központ néptánc bemutatója
16:00 Honfoglaláskori esküvő a Csónakázó-tónál található "Lovarda" területén
17:00 Honfoglaláskori lovas-és lovasíjászbemutatók a Lovarda területen a Vermes Törzs és Kelemen Zsolt közreműködésével
20:00 Péter Szabó Szilvia koncert
A műsorváltoztatás jogát a szervezők fenntartják!
Fotó: tatabanyapont.hu
További részletes információkat a programokról ide kattintva olvashat.
Helyszín: Szombathely
Időpont: 2016. augusztus 25- 28., csütörtök - vasárnap
Savaria-Szombathely az egyetlen település a Kárpát-medencében, mely római kori alapítása (Kr. u. 43) óta folyamatosan lakott, s egyben a mai Magyarország legrégibb városi rangú települése. E páratlan történelmi és fizikai alapokra épül Szombathely legnagyobb volumenű, leglátogatottabb kulturális-szórakoztató eseménye a Savaria Történelmi Karnevál, melynek története évtizedekre nyúlik vissza.
A Savaria Karnevál a város - és mostanra a térség - kulturális és közösségi hagyományává vált, hiszen az „újkori” Karneválok sorában a legutóbbi rendezvény már a 16. alkalom volt, a fesztivál régmúltja és hagyományai pedig a 60-as években gyökereznek.
A méltán népszerű programfolyam világ-, nép- és könnyűzenei koncerteket éppúgy kínál, mint foglalkoztató és szórakoztató
gyermekprogramokat, színházi előadásokat, artista- és akrobataprodukciókat, gasztronómiai eseményeket. A rendezvény valódi családi program: minden korosztály megtalálja az érdeklődésének megfelelő zenei, színházi, szórakoztató vagy épp játszva tanító produkciót. A Karnevál legnagyobb érdeklődéssel kísért eseménye évről évre a péntek és szombat esti fáklyás, jelmezes felvonulás, melynek során közel 1000 korhű jelmezbe öltözött polgár vonul végig a belváros utcáin, a római alapokon nyugvó város sejtelmes kulisszái között.
A Savaria Történelmi Karnevál a római alapítású város ókori hagyományait, történelmi múltját, és erre alapozva a történelmi hagyományőrzést helyezi a rendezvény fókuszába. Az augusztus végi fesztivál idején néhány napra tógába-tunikába bújik a város apraja-nagyja, s a város is felölti ünnepi ruháját. A belvárosban hét saját helyszín és számos kísérőhelyszín kínál több száz programot a helyieknek, a térségből érkező látogatóknak és a városba ez idő tájt legnagyobb számban látogató turistáknak.
A Történelmi Témapark (Ferences-kert) a történelmi programok centruma, az autentikus katonai és civil hagyományőrző csapatok táborhelye. Az arénában az ország és a nemzetközi hagyományőrzés legnevesebb és
leghitelesebb személyiségei és csoportjai mutatják meg tudásukat évről évre. A lenyűgöző, letűnt korokba repítő bemutatók célja a játszva tanítás, a tanítva szórakoztatás. Hagyományosan a Történelmi Témapark ad otthon a Karnevál idején a legnagyobb létszámú közép-európai katonai hagyományőrző találkozónak. A római kor legionáriusainak és gladiátorainak harcait és mindennapjait éppúgy megismerheti a látogató, mint a honfoglaláskori magyar életmódot, a lovasíjászat legfinomabb fogásait, a középkori vitézi virtust vagy a török háborúk korát.
A Forum Színpad a nagyszínpadi zenei produkciók egyik legfőbb helyszíne, az ezerszínű forgatag központja. Összehasonlíthatatlan karneváli atmoszféra szippantja be a látogatót, aki a kézműves vásárosok portékáiból és a gasztronómiai különlegességeket kínáló vendéglátósok ínyencségeiből válogatva zenei csemege után néz a Fő téren. A színpadon neves hazai és nemzetközi zenészek fergeteges koncertjeit hallgathatja, tüzes- és artistaprodukciók bátorságát csodálhatja az igen tisztelt publikum.
A Borok Utcája a Savaria Karnevál egyik legnépszerűbb helyszíne. Az ország legnevesebb borvidékeinek legkiválóbb nedűi mellett gasztronómiai különlegességek és a legszínvonalasabb nagyszínpadi zenei programok ejtik rabul a Rákóczi Ferenc utcába látogatókat.
A Savaria Történelmi Karnevál, az ország fesztiváljai között egyedülálló módon, egy teljes helyszínt szentel a képző- és iparművészetek legkiválóbb alkotóinak, remekműveiknek és a kapcsolódó társművészeteknek. A Művészetek
Utcájában megismerhetik az alkotóműhelyek kulisszatitkait, egyedi, magas művészi színvonalon készült portékák között válogathatunk, miközben a színpadon kiváló zenészek és előadóművészek váltják egymást. A Keleti Udvar az orientális táncok és mesés kelet szerelmeseinek birodalma. Hastánc, flamenco, tradicionális indiai tánc - mind-mind megmutatkozik a Keleti Udvar színpadán, ahol workshopok keretében a legkülönlegesebb mozdulatokat el is sajátíthatja a táncszerető közönség.
Fotó: savariakarneval.hu
További részletes információkat a programokról ide kattintva olvashat.
Állatkertek Éjszakája 2016. ÉjszakáZoo
Helyszín: 12 hazai Állatkertben
Időpont: 2016. augusztus 26., péntek
Ötödik alkalommal kerül megrendezésre az Állatkertek Éjszakája, ezúttal tizenkét magyarországi helyszínen. Az eseményre augusztus 26-án, pénteken kerül sor.
Az Állatkertek Éjszakáját 2012-ben rendezték meg először. Akkor országszerte nyolc helyszínen várták programokkal az érdeklődőket. Az első alkalom sikerén felbuzdulva a következő évben további intézmények is csatlakoztak a kezdeményezéshez. A négy éve megkezdett hagyomány természetesen 2016-ban is folytatódik: idén tizenkét bemutatóhely kínál különleges programot az érdeklődőknek az Állatkertek Éjszakája keretében. A programot szervező intézmények fontosnak tartják, hogy az ország minél több pontján részt vehessenek az emberek ezen a különleges eseményen, még több lehetőséget teremtve a nagyközönség és a természet találkozására. Így nagy öröm, hogy szinte minden jelentős hazai állatkert és vadaspark részt vesz a programban.
Augusztus utolsó péntekének estéje, amely az Állatkertek Éjszakájának immár hagyományos időpontja, ebben az esztendőben augusztus 26-ára esik. Ezen az estén az ország tizenegy településén tizenkét bemutatóhely várja esti, illetve éjjeli nyitva tartással és egyedi programokkal az érdeklődőket. A résztvevő intézmények a következők:
Budakeszi: Budakeszi Vadaspark
Budapest: Fővárosi Állat- és Növénykert
Budapest: Tropicarium (Campona)
Debrecen: Nagyerdei Kultúrpark: Debreceni Állat- és Növénykert, Vidámpark
Győr: Xantus János Állatkert
Jászberény: Jászberényi Állat- és Növénykert
Kecskemét: Kecskeméti Vadaskert
Miskolc: Miskolci Állatkert és Kultúrpark
Pécs: Pécsi Állatkert és Akvárium-Terrárium
Poroszló: Tisza-tavi Ökocentrum
Szeged: Szegedi Vadaspark
Veszprém: Kittenberger Kálmán Növény- és Vadaspark
A legtöbb helyen az Állatkertek Éjszakája programjai este 7-től éjfélig tartanak majd, a belépés éjjel 11 óráig történik. A résztvevő intézményekbe erre az alkalomra külön belépő jegyet lehet majd váltani, a főváros térségében működő bemutatóhelyek pedig mind a három helyszínre érvényes kombinált belépőjegyeket is kínálnak.
A részletes programokat az egyes állatkertek saját honlapjukon teszik közzé.
Fotók: Tropicarium, Xantus János Állatkert, Szegedi Vadaspark
Fonyódi Nyár - Harcsafesztivál
Helyszín: Fonyód, Kikötő
Időpont: 2016. augusztus 26 - 27., péntek - szombat
A fesztiválon gasztro-show, folklór és könnyűzenei programok, emellett pedig harcsából készült ételeket lehet kóstolni a harcsapaprikástól kezdve a harcsa-halászlén át a „harcsachipsig”. Az idei évben negyedik alkalommal rendezik meg a 2013-ban útjára indult Fonyódi Harcsafesztivált.
A program nem csupán népszerűsíteni kívánja a hazai halfogyasztást, hanem fel is kívánja hívni a figyelmet az élővizek védelmére. 2016. augusztus 26 -27-én pompás illatok és ízek közepette vidám és családias hangulatban kóstolhatják végig a harcsából készült ételeket. A gasztronómiai fesztivál vásárában a látogatók pénztárcabarát áron juthatnak elsőosztályú harcsához. a vásári hangulat és a gasztronómia mellett főzőverseny, színpadi programok, koncertek, tánc, gyermekprogramok, kézművesek, játszópark gondoskodik a kellemes időtöltésről.
Fotó: fonyodinyar.com
További részletes információkat a programokról ide kattintva olvashat.
VI. Veterán Gépjármű Találkozó és Kiállítás Ráckevén
Helyszín: Ráckeve, Szegedi Kis István sétány
Időpont: 2016. augusztus 27 - 28., szombat - vasárnap
Veterán autók, -motorok, -közlekedési eszközök, - mezőgazdasági gépek, - hajók, -repülők, - makett különlegességek egész napos kiállítása.
Programok:
Augusztus 27. szombat
14:00 Kiállítás megnyitó
17:00 - 22:00 Zenés műsor, koncertek: Signál, Tramps, Rockgarden, Ratrock, Bassbeton együttesek
Augusztus 28.vasárnap
9:00 Nippon Zengo reggeli torna Timivel
10:00 Gépbemutatók - gépindítások, járművek bemutatása
12:00 Jó ebédhez szól a nóta - A KOLÓ Együttes játszik
13:00 Motoros lassulási verseny
14:00 Gépbemutatók - makettek, gőzgép stb.
16:30 Felvonulás Ráckeve-Szigetbecse-Ráckeve
Egész napos programok 28-án:
- Kiállítás: repülő, hajó, motorok, buszok, gépek, tehergépkocsik, katonai-, mezőgazdasági járművek
- A Talmácsi Ring egész napos gyermekmotoroztatást tart
- Felszállhat egy régi típusú repülőre
- Balesetmegelőzési programok
- A "motorsimogatóban" felülhet a kiállított motorokra
- A "fegyversimogatóban" kézbe vehet régi fegyvereket
- Kézműves foglalkozások gyerekeknek
- "Apa megőrző" - Büfé
A rendezvény ingyenes!
Fotó: veteranbox.hu
További részletes információkat a programokról ide kattintva olvashat.
Szerkesztette: Wald Krisztina