Éled a természet, nyílnak a hóvirágok, a tavaszközeli meleg napsütés már ránk kacsingat az égből, pezsdítve vérünk új kalandokra. Programajánlókon, számos utazási kiállításon, karaván szalonokon, klub ajánlatokon keresztül már elkezdhetjük tervezni, feljegyezni a feltöltődést ígérő kirándulásainkat naptárunkba.
A Karavándor magazin tartalmából (2016.02.25):
Helyszín: 8427 Bakonybél, Szt. Gellért tér 9.
Nyitva tartás: péntek-szombat-vasárnap 10.00 – 16.00
A Pannon Csillagda Magyarország első számú, komplex csillagászati ismeretterjesztő centruma.
A Csillagdában 400 m² alapterületű csillagászati és űrkutatási kiállítás fogadja a látogatókat. Megismerhetik a híres Gibeon meteoritot, több száz éves, antik távcsöveket, Galilei felfedezéseit, kísérleteit, a tengerészek csillagászati navigációját, az űrkutatás legnagyobb expedícióit: a Holdutazást (Apollo program), és a Mars felfedezését.
A Pannon Csillagdában található hazánk egyetlen két projektoros digitális planetáriuma. Ezért planetáriumunk képe közel kétszer nagyobb felbontású és kétszer erősebb fényerejű mint hazai társai!
A Pannon Csillagda Obszervatóriumában négy különleges minőségű távcső várja az érdeklődőket. A H-alfa naptávcső a napkitörések misztikus világát fedi fel szemeink előtt. Ez a jelenlegi fokozott Naptevékenység miatt, különlegesen izgalmas felfedezés! Esti programjainkon a 40 cm átmérőjű főműszerrel a bolygókat (pl. a Jupiter kavargó felhőit, a Szaturnusz összetett gyűrűrendszerét) sőt, akár a sok millió fényév távolságban lévő galaxisokat is megpillanthatjuk.
Csillagásztörténeti kiállítás: Állandó kiállítás a csillagászat és űrkutatás történetéről, Galileitől a Mars-utazásig, 400 m² területen. Meteorit simogató, Mars robot, szkafander ruha, érintőképernyős űrutazás, katapultülés: űrturizmus mindenkinek!
Planteárium: A Pannon Csillagdában található hazánk legmodernebb digitális planetáriuma. A 8 m átmérőjű, félgömb alakú kupolára vetített kép közel kétszer akkora felbontású, mint minden más magyarországi planetáriumé! A térhatású 5.1 hang, a monoscopic 3D kép felejthetetlen minőségben repítenek minket a kozmikus utazásra.
Távcsőpark: A Csillagda obszervatóriumának 5,5 méteres kupolája alatt tudományos igényű távcsőpark fogadja az érdeklődőket. Derűlt égbolton nappal a napkitöréseket, éjszaka a csillagos égbolt csodáit veszik célba.
Fotó: csillagda.net
További részletes információkat a programokról ide kattintva olvashat.
Helyszín: Bogács-Cserépfalu-Bükkzsérc
Időpont: 2016. február 27., szombat
A TTF Sportegyesület Bogács-Cserépfalu-Bükkzsérc útvonalon latyak futást rendez. A táv: 14 km (Bogács-Cserépfalu-Bükkzsérc-Bogács)
Nevezés: Bogács, Jurta kemping étterme 9.30-tól
Rajt: Bogács határa tábla 11.00-kor (a Cserépfaluba vezető műúton a borozók előtt).
Cél: Bogács, Jurta kemping bejárata
A sportolókat zsíros kenyérrel, hagymával meleg teával várják a szervezők. Minden nevezett induló a futás végén a bogácsi termálfürdőben lazíthat. (Ezt a kérést a nevezésnél jelezni kell!)
Nevezési díj nincs!
Útvonal a megszokott Bogács-Cserépfalu-Bükkzsérc műúton a Fekete Kos Fogadóig, majd balra föl a dombon a szőlővidéken vissza Bogácsra. Szintidő: 2 óra. Váltócipőt a résztvevőknek ajánlott magukkal hozniuk.
Fotó: latyakfutas.atw.hu
További részletes információkat a programokról ide kattintva olvashat.
Az alábbi videóval Jankó Gergely készített egy kedvcsináló összeállítást a XI. Bo-Cse-Bükk Latyakfutás ról :
Gödöllői Erdészeti Arborétum
Helyszín: 2100 Gödöllő, Isaszegi út
Nyitva tartás: hétfőtől vasárnapig 8.00-16.00
Az 1920-1930-as években Magyarország legjelentősebb növénykertje volt a József Főherceg Ligetnek nevezett, 1902-ben, 190 hektáros területen alapított arborétum, melyet azért hoztak létre, hogy az alföldi területek fásítására alkalmas fafajokat honosítsanak meg benne. A II. világháború az arborétum faállományában is súlyos károkat okozott. 1960-tól az Erdészeti Tudományos Intézet munkatársai nagyszabású telepítési programba kezdtek, amelynek eredményeként ma már 110 nyitvatermő és 650 lombos fafaj, illetve alfaj vagy változat található meg itt. Az erdészeti cserje- és fagyűjtemény jelenleg 350 hektárnyi területen működik. Ennek 90 százaléka erdészeti kutatási célokat szolgál, 10 százaléka park jellegű. A területen található az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet által elismert és nyilvántartott díszfa-, díszcserje-, és fenyő törzsültetvény, melyben 185 taxon szerepel 407 egyedszámmal. Az arborétumot kerekes székkel is látogathatják. Az arborétum 1989 óta rendszeres nyitva tartással várja a látogatókat.
A belépés ingyenes.
Fotó: parkerdo.hu
További részletes információkat a programokról ide kattintva olvashat.
VI. Dunakanyar Kézműves Kiállítás és Vásár
Helyszín: Tahitótfalu, Sportcsarnok és Népház
Időpont: 2016. február 27., szombat, 09.00-17.00
Szeretettel várnak mindenkit, a VI. Dunakanyar Kézműves Kiállítás és Vásárra, mely a Dunakanyarban található településeken élő és alkotó, természetes alapanyagokat felhasználó kézművesek rendezvénye.
Az esemény Szigetmonostor Faluház és Tahitótfalu Faluház szervezésében valósul meg. A hagyományteremtő szándékkal életre hívott, évente megszervezésre kerülő esemény célja, hogy a Dunakanyar sokszínű, magas színvonalú kézműves értékeit, portékáit évről évre bemutassák a régióban élők és látogatók számára, ugyanakkor lehetőséget teremtsenek a különféle kézműves műhelyek, alkotók közötti szervezett kommunikáció kialakítására, az alkotó egyének összefogására, tevékenységüket elősegítő tapasztalatcserére.
A rendezvény fővédnökei:
dr. Sajtos Sándor Imre - Tahitótfalu polgármestere
Molnár Zsolt - Szigetmonostor polgármestere
A vásáron és a kiállításon kizárólag természetes alapanyagok felhasználásával készült alkotásokat, eszközöket lehet kiállítani, árusítani.
A rendezvény látogatása díjmentes!
Programok a Sportcsarnokban:
09:00-17:00 Kézműves kiállítás és vásár
16:00-16:30 VI. Dunakanyar Kézműves Kiállítás és Vásár Díjátadó Ünnepsége
Programok a Népházban:
10:00-13:00 Bütykölde gyerekeknek
11:00-11:45 Mesébe szőtt tánc – táncba szőtt mese a Görömbő Kompániával
12:00-14:00 Szamóca Waldorf Óvoda játszóháza
12:00-13:00 Családi Táncház a Kerek zenekarral
14:00-15:30 Télűző zsongás a Dunakanyar ifjú muzsikusaival
Fellépnek a szentendrei Vujicsics Zeneiskola népzenész növendékei, a szigetmonostori Zöldsziget Körzeti Általános Iskola és AMI diákjai, az esztergomi Zsolt Nándor Zeneiskola népzene szakos növendékei és a tahitótfalui Pollack Mihály Általános Iskola és AMI zeneiskolásai.
A rendezvény ideje alatt kézműves ételek vására a szabadtérben.
A gasztronómiai sátrak a Sportcsarnokot a Népházzal összekötő tornácon kerülnek elhelyezésre.
A kézműves kiállításon megjelenő alkotók egy megmérettetésen is részt vesznek, neves szakmai zsűri által kerülnek kiválasztásra a VI. Dunakanyar Kézműves Kiállítás és Vásár legkiválóbb portékái, az alábbi kategóriákban:
Kerámia tárgyak; kőtárgyak; fa tárgyak; bőr tárgyak; üveg és fémtárgyak; csuhé és szalma tárgyak; textil és nemez tárgyak; egyéb anyagból készült tárgyak.
A közönség is véleményt formál, kategóriáktól független, összevont közönségdíjat oszt ki!
Fotó: szigetmonostor.hu
További részletes információkat a programokról ide kattintva olvashat.
Szerkesztette: Wald Krisztina