A Karavándor magazin tartalmából (2014.07.28.):
- MOFÉM Underworld Kupa, Budapest
- Bosch-kutatás: Magyarországon a gépjárművek életkora átlagosan 11 év
- 2014. június 27-én átadásra került a felújított Polgári Kemping
MOFÉM Underworld Kupa, Budapest
A 2014-es évben is megrendezésre kerül a MOFÉM Underworld Kupa, Magyarország egyik legkülönlegesebb kerékpáros megmérettetése, amely nemzetközi viszonylatban is egyedülállónak mondható. A verseny a föld alatt zajlik, innen ered a találó Underworld névválasztás. A kőbányai pincerendszerben zajló viadal immáron ötödik alkalommal, 2014. augusztus 9-én, szombaton várja azokat, akik egy páratlan élménnyel gazdagodnának.
A verseny öt futamból áll, amelyek előtt egy próbafutamot indítanak, ahol a kezdők
megismerkedhetnek a pályával. A próbafutamon az indulók idejét mérik, az eredménylistában szerepeltetik, de dobogós díjazásra, eredményhirdetésre ebben a futamban nem kerül sor. Mivel a pincéhez vezető rámpa nem veszélytelen, a teljesen amatőr, minimális hegyikerékpáros rutinnal sem rendelkezőknek a részvételt nem ajánlják. A többi futamba az indulókat nemük és életkoruk alapján osztják be a szervezők. Fontos, hogy a versenyen csak 14. életévét betöltött személy indulhat. A legrövidebb erőpróba 30, a leghosszabb 70 percig tart.
Minden versenyző csak az életkorának megfelelő futamban indulhat, aki rossz futamba adja le jelentkezését, a szervezők átsorolják a kiírásnak megfelelő korcsoportos versenybe.
A MOFÉM Underworld Kupára a nevezés elkezdődött. A pincerendszer terhelhetősége miatt, a futamonkénti indulók száma 70 főben maximalizált, így az, aki nem szeretne lemaradni a földalatti kalandról, előnevezéssel tudja biztosítani a helyét a kupán. Helyszíni nevezésre az esetlegesen üresen maradt helyek számáig van lehetőség.
A versenyzők számára a fejvédő használata kötelező!
Helyszín: Merkapt Maraton Sportközpont (1106 Budapest, Maglódi út 12/A.)
Nevezési határidő: 2014. augusztus 6.
A programmal kapcsolatban további részletes információkat a www.underworldkupa.hu weboldalon olvashat!
Bosch-kutatás: Magyarországon a gépjárművek életkora átlagosan 11 év
A Robert Bosch Kft. megbízásából a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet 2014-ben is elkészítette a magyarországi lakosság autóparkját, autóhasználati, valamint autójavíttatási szokásait feltérképező felmérését. A kutatás hiánypótlónak tekinthető, hiszen eddig még nem érintett kérdésekben is iránymutatónak bizonyult. Az eredmények értékét tovább növeli, hogy a felmérést 2008, vagyis a gazdasági és pénzügyi válság kezdete óta kétévente elkészítik, így nyomon követhető a magyar gépkocsiparkkal, autójavíttatási szokásokkal kapcsolatos tendenciák. Az idei adatgyűjtés 924 olyan háztartásra terjedt ki, amelyben használtak gépjárművet.
A 2014-es adatok szerint a magyar háztartások összesen 42 százaléka rendelkezik gépjárművel: 40 százalékában egy, további 2 százalékában pedig több autó is található. Ez némiképp alatta marad a 2012-es, valamint a 2010-es aránynak, amikor is a háztartások 44, valamint 45 százalékában volt egy vagy több autó. A mostani adat gyakorlatilag megegyezik a 2008-as számokkal, azonban a válság elején még a háztartások 5 százalékában volt fellelhető több autó, míg 37 százalékában egy gépkocsi volt a jellemző. A 2014-es adatok szerint a gépjárművek jellemzően saját tulajdonban vannak, céges autót a háztartások töredékében, 3 százalékában használnak csupán.
Az autós háztartásokban élők aránya a 30-39, valamint a 40-49 éves korosztályban a legmagasabb; mindkét esetben 50 százalék körül van. Összességében nézve egy kivételével minden korcsoportban csökkent 2012-höz képest az autósok aránya. A kivétel pedig a 60 éves és a feletti korosztály, ahol idén 29 százalék az autóval rendelkezők aránya. Ez jelentős, 6 százalékpontos növekedést jelent 2012-höz, sőt 7 százalékpontosat 2010-hez, és 9 százalékpontosat 2008-hoz képest.
Az új autó vásárlás drasztikus visszaesése következtében a gépjárművek életkori megoszlása 2008 óta romlott, de 2014-re a folyamat megállni látszik, sőt enyhe javulás is mutatkozik. 2014-ben az autók átlagosan valamivel idősebbek 11 évesnél, és ez egy szűk negyedévvel csökkent a két évvel ezelőtti adathoz képest. A legfeljebb öt éves autók arányának emelkedése csupán 15 százalék volt idén, szemben a 2012-es 12 százalékkal. Azonban a 2014-es adat jelentősen alulmúlja a válság előtti számokat: 2008-ban még az autók 30 százaléka volt 5 évesnél fiatalabb. A legfrissebb adatok szerint a kocsik 33 százaléka 6-10 éves, 45 százaléka 11-20 éves, 7 százaléka pedig 20 év feletti volt.
Az autók átlagos életkora Budapesten a 2012-es bő 10 évről mostanra 9,5 évre csökkent, és szintén csökkenés volt a vidéki városokban élők autóinak életkoránál: két év alatt 11,6-ról alig több mint 11 évre mérséklődött. Ezzel szemben a községekben 12,2-ről 12,6 évre nőtt a kocsik átlagos életkora. A kutatásból kiderült az is, hogy minél magasabb iskolai végzettséggel rendelkezik valaki, annál fiatalabb az autója. A legfeljebb 8 általánost végzettek a 2012-es 13,7 éves járművek után idén már átlagosan 14,6 éves autókkal közlekedtek, míg a diplomásoknak átlagosan 10 éves autóik voltak, ami két éve nem változott.
Forrás: www.bosch.hu
2014. június 27-én átadásra került a felújított Polgári Kemping
Elkészült a Közösségi Rendezvénytér Polgáron. Az ünnepélyes átadáson Tóth József polgármester beszélt a kemping területén megvalósult fejlesztésekről és a beruházás előtti körülményekről, illetve a korszerűsítéshez szükséges anyagi keret megteremtéséről.
A kempinget a város turisztikai fejlesztésének céljából hozták létre, elsősorban a Városi Strandfürdőbe látogató turisták és diákcsoportok szállásának biztosítására. A polgármester elmondta, hogy a korszerűsítésbe a létesítmény funkcióinak bővítése is hozzátartozik. Ennek okán a Polgári Kemping területén megvalósult beruházás a helyi kezdeményezések megvalósulásán és támogatásán túl, a városba látogatók megfelelő színvonalú kiszolgálására, a település turisztikai fogadókészségének javítására kívánt törekedni. A városvezetés úgy értékelte, hogy a kemping ideális lehet egy korszerű közösségi tér kialakításának, amely a helyi és környékbeli oktatási intézmények szabadidős, hagyományőrző – kézműves foglalkozásait, erdei iskola, sporttáborok – programjainak, civil szerveződések, közösségek, vállalati rendezvényeknek, a település kulturális, gasztronómiai bemutatóinak, eseményeinek helyszínéül szolgálna.
A korszerűsítéshez szükséges pénzösszegre a város sikeres pályázatot nyújtott be a Darányi Ignác Terv Új Magyarország Vidékfejlesztési Program, LEADER Programjába, amely egy uniós vidékfejlesztési kezdeményezés, célja a térségi belső erőforrások fenntartható és innovatív felhasználása, az aktív vidéki szereplők közötti együttműködés megalapozása, a fenntartható helyi fejlesztési stratégiák előkészítése és megvalósítása.
A pályázati pénzből területrendezést, parkosítást hajtottak végre, az elöregedett fákat kivágták és újakat ültettek a helyükre, burkolat felújítást végeztek. A közösségi tér központjának egy 120 m²-es fedett teraszt,
filagóriát építettek. Modernizálták a közösségi vizesblokkot, ahol akadálymentesített fürdőhely is kialakításra került, illetve energia hasznosító berendezést, napkollektoros vízmelegítő bojlert szereltettek fel.
A polgármester beszédében elmondta, hogy további fejlesztéseket is terveznek Polgár város turisztikai szolgáltatásának folyamatos bővüléséért.
A frissen felújított Polgári Kemping nyugodt és komfortos pihenést biztosít sátorral és lakókocsival érkezők számára egyaránt. (Wald Krisztina)
Az alábbi videón a kemping ünnepélyes átadását tekintheti meg:
Szerkesztette: Wald Krisztina